Sık Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

(Burada yer alan bilgiler öğrencilerimizin sorularına hızlıca cevap alabilmesi için hazırlanmış, 19.10.2021 tarihi itibariyle geçerli bilgilerdir. Mevzuat ve uygulamada gerçekleşecek değişikliklerin yansıtılması zaman alabilmektedir.)

 

Bölümünüzü kazandım. Kayıt için yapmam gerekenler nelerdir?

 • Tebrik eder, başarılarınızın devamını dileriz. Her yıl güncellenen kayıt kılavuzları Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının sitesinde (ogi.yildiz.edu.tr) yayınlanmaktadır. Buradan yapılacak duyuruları takip ediniz.

Okulunuza yakın yurtlar hangileridir?

 • Kampüsümüzün içerisinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Erkek Öğrenci Yurdu ile yaklaşık 5 dakika mesafedeki Cevizlibağ’da Atatürk Kız Öğrenci Yurdu, KYK’ya bağlıdır. Başvurular e-devletten yapılmaktadır. Üniversitemiz bünyesinde ise Davutpaşa Kampüsünde 96 kişilik Çağdaş Yaşam Sennur Selçuk Öztap Kız Yurdu, 14 kişilik İstanbul Kız Liseliler Yurdu ve 21 kişilik Şehide Türkan Türkmen Tekin Kız öğrenci yurdu olmak üzere toplam 131 kişilik yurt bulunmaktadır. Bu yurtlarla ilgili bilgi almak ve başvuru için Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (sks.yildiz.edu.tr) ile iletişime geçebilirsiniz.

İngilizce Yeterlik Sınavından muaf olabilir miyim?

 • İngilizce hazırlık dönemine ait tüm işlemler Yabancı Diller Yüksek Okulu (www.ybd.yildiz.edu.tr) tarafından yapılmaktadır. Muafiyet için sitede yer alan YDYO Öğretim ve Sınav Yöneryesi’ni inceleyebilirsiniz.

İngilizce Yeterlik Sınavına girmezsem ne olur?

 • İngilizce Yeterlik Sınavı, öğrencilerin zorunlu İngilizce hazırlıktan muaf olmalarının yanı sıra eğitime başlayacakları düzeyi de belirlemektedir. Sınava katılmayan öğrenciler İngilizce eğitimlerine en düşük seviyeden başlamaktadır.

Öğrenci kimliğimi nereden alabilirim?

 • Yeni kayıt olan öğrenciler öğrenci kimlik kartlarını bölüm öğrenci işlerinden alabilirler. Kartların bölüme ulaşması kayıttan sonra 1 ayı bulabilmektedir. Kayıp/arıza vs. durumlarda yeni kartınızı E-Yıldız ofisinden alabilirsiniz.

Öğrenci kimlik kartıma nasıl yükleme yapabilirim?

 • Yükleme için bir İş Bankası hesabınız olmalıdır. İş Bankası hesabınız yoksa yemekhane binasındaki şubeden hesap açtırabilirsiniz. Yükleme için aşağıdaki linkte yer alan yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

http://www.sks.yildiz.edu.tr/images/files/KampusKart_Yukleme.pdf

 

Daha önce farklı üniversitelerden aldığım derslerden muaf olabilir miyim?

 • Kayıttan sonraki iki hafta içerisinde onaylı ders içerikleri, transkript ve dilekçe ile bölümümüze başvurulması durumunda talebiniz “YTÜ Ders Eşdeğerlilik ve İntibak Esasları” kapsamında, komisyon tarafından değerlendirilecektir. Hazırlanan intibak formunu takriben 10 gün içerisinde bölümümüzden imza karşılığı teslim aldıktan sonra 1 hafta içerisinde itirazda bulunabilirsiniz.

 

OBS’de görünen dersim online.yildiz.edu.tr’de görünmüyor.

 • İlgili dersi sonradan dilekçe ile aldıysanız OBS’ye eklendikten sonra birkaç gün içerisinde online.yildiz.edu.tr’ye aktarılacaktır. Bir sorun yaşamanız durumunda UZEM ile iletişime geçebilirsiniz (uzem@yildiz.edu.tr - Kışla Binası, A-1038)

 

Bitirme tezini alma koşulları nelerdir?

 • Bir öğrencinin Bitirme çalışması alabilmesi için, öğretim planında yer alan toplam kredinin en az %75’ini karşılayacak sayıda dersten başarılı olması ve AGNO’sunun en az 2.00 olması gerekir. Bunun yanında güz yarıyılında açılan Bitirme Çalışması dersini sadece güz yarıyılı sonunda mezun olabilecek durumdaki öğrencilerin almasına müsaade edilmektedir.

 

Hangi kurumlarda staj yapabilirim?

Gönüllü staj yapabilir miyim?

 • Zorunlu stajlarınızı tamamladıktan sonra gönüllü staj yapabilirsiniz. Bunun için “Öğrenci Genel Dilekçe Formu”nu doldurup hangi firmada, hangi tarihler arasında staj yapmak istediğinizi belirterek bölümümüze ulaştırın. Talebiniz Bölüm Başkanlığı ve Fakülte Yönetim Kurulunda tarafından uygun bulunursa diğer gerekli staj belgelerini hazırlayarak sigorta girişi için işlemleri başlatabilirsiniz.

Kaç krediyle mezun olabilirim?

 • Mezun olabilmek için gereken kredi sayısı 151’dir. OBS’den veya bologna.yildiz.edu.tr’den müfredatı inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Derslere devam şartı var mı?

 • Üniversitemizde teorik derslerin en az %70’ine, teorik ders dışındaki her türlü uygulama çalışmasının en az %80’ine devam zorunluluğu bulunmaktadır. Bu şart pandemi sebebiyle Üniversitemiz Senatosu kararıyla, 2021-2022 Güz yarı yılı için %50 olarak esnetilmiştir. (Hazırlık sınıfı hariç)

Sağlık raporu aldım, devamsız görünmemek için ne yapmalıyım?

 • Öğrencilerin derse devam durumları öğretim üyeleri tarafından takip edilmektedir. Ders aldığınız öğretim üyelerine durumunuzu bildirin.

Sınav döneminde sağlık raporu aldım, mazeret sınavına girebilir miyim?

 • Hastaneden alınan en az 3 günlük raporu ile mazeret sınavı başvurusunda bulunabilirsiniz. Web sayfamızın formlar/belgeler kısmında bulunan mazeret sınav talep formunu doldurarak sağlık raporunuzla birlikte, rapor bitiminden en geç 3 gün içerisinde bölümümüze ulaştırmanız gerekmektedir. Raporlu olduğunuz günlerde başka sınava girmemeniz gerekmektedir. Mazeret sınavlarıyla ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayın.
 • YTÜ Yarıyıl İçi Sınavları İçin Mazeretlerin Kabulü ve Mazeret Sınavlarının Yapılış Esasları (DD-007)

Sağlık raporu aldım, devamsız görünmemek için ne yapmalıyım?

 • Öğrencilerin derse devam durumları öğretim üyeleri tarafından takip edilmektedir. Ders aldığınız öğretim üyelerine durumunuzu bildirin.